Wilma Rudolph életrajz

úttörő olimpiai érmes

becenevén “Skeeter” az ő híres sebesség, Rudolph kvalifikálta magát az 1956-os nyári olimpiai játékok Melbourne, Ausztrália. Az amerikai atlétikai csapat legfiatalabb tagja 16 éves korában bronzérmet nyert a 400 méteres váltóban. A középiskola befejezése után Rudolph beiratkozott a Tennessee Állami Egyetemre, ahol oktatást tanult. Keményen edzett a következő olimpiára is.

az olaszországi Rómában megrendezett 1960-as olimpiai játékok Aranykor voltak Rudolph számára. Miután világrekordot kötött 11,3 másodperces idejével a 100 méteres elődöntőben, a döntőben 11,0 másodperces szélvédett jelével megnyerte az eseményt. Hasonlóképpen, Rudolph megdöntötte az olimpiai rekordot a 200 méteres kötőjelben (23,2 másodperc) az előfutamokban, mielőtt újabb aranyérmet szerzett volna 24,0 másodperces idejével. Tagja volt annak az amerikai csapatnak is, amely a 400 méteres váltóban (44,4 másodperc) világrekordot állított fel, mielőtt 44,5 másodperces idővel aranyat nyert volna. Ennek eredményeként Rudolph lett az első amerikai nő, aki három aranyérmet nyert atlétikában egyetlen olimpiai játékon. Az első osztályú sprinter azonnal a Római játékok egyik legnépszerűbb sportolója, valamint nemzetközi szupersztár lett, világszerte dicsérték úttörő eredményeit.

a játékokat követően Rudolph számos alkalommal szerepelt a televízióban, és számos kitüntetést kapott, köztük az Associated Press év női sportolója díját 1960-ban és 1961-ben. Nem sokkal később visszavonult a versenytől, és folytatta a tanítást, edző és fut egy közösségi központ, többek között, bár az olimpiai pályán elért eredményei továbbra is a legismertebb.