Apa Pool reguli variații

dacă sunteți nou la APA există unele reguli variații care ar trebui să fie conștienți de. Iată-le:

8 Ball

o pauză de minge a 2-A este legală. Introducerea bilei 8 în pauză este o victorie, cu excepția cazului în care zgâriați sau zburați bila albă de pe masă, ceea ce o face o pierdere.

o zgârietură sau un fault la pauză în care mingea 8 nu este introdusă în buzunar dă mingea a 2-a jucătorului în mână în bucătărie. Aceasta este doar pentru lovitura 1 după pauză. O zgârietură sau un fault în orice alt moment al jocului îți premiază adversarul cu mingea în mână oriunde pe masă.

fă-o, ia-o. Dacă buzunar doar o minge obiect pe pauză, atunci asta e costum (solide sau dungi) va fi de fotografiere. Dacă buzunar una sau mai multe dintre ambele solide și dungi este Masă deschisă. Combinații de masă deschise (lovind un solid de buzunar o dungă și vice-versa) sunt legale. Bile obiect pentru a nu trebuie să fie „numit”. Lovitura contează atâta timp cât se face o lovitură legală. Numărarea loviturilor de Slop este una dintre cele mai frecvente plângeri pe care le aud de la jucători, dar pot spune că la nivelurile superioare de calificare nu există aproape atât de multe lovituri de slop pe cât ați putea crede.

jucătorul care introduce legal mingea 8 câștigă rack-ul. 8 mingea nu este numit, ci mai degrabă un buzunar desemnat trebuie să fie marcate. Așezați un marker de buzunar sau alt obiect mic lângă buzunarul în care intenționați să trageți mingea 8. Nu folosiți un cub de cretă pentru a vă marca buzunarul. De multe ori există mai multe cuburi de cretă pe masă.

9 Ball

APA 9 ball este diferit de Texas Express reguli 9 ball. APA 9 ball este într-adevăr un hibrid de 9 ball și Piscină dreaptă. Bile 1-8 conta ca 1 punct și 9 mingea contează ca 2 puncte. În cazul în care mingea 9 este introdus pe pauză contează ca 2 puncte și orice alte bile introduse sunt numărate, precum și atâta timp cât împușcat pauză este legală (1 minge trebuie să fie lovit mai întâi). Toate celelalte bile obiect sunt numărate ca bile moarte și un nou rack este jucat după aceea. Orice minge introdusă ilegal este considerată ca o minge moartă și rămâne jos. Singura excepție este mingea 9 care este văzută dacă este introdusă ilegal. Jucătorul care înscrie la nivelul punctelor desemnate (determinat de nivelul de calificare) câștigă mai întâi meciul.

nu există nicio împingere pe 1st shot după pauză. Jucătorul de la masă trebuie să joace masa așa cum este. Nu există nici o regulă 3 fault care are sens având în vedere modul în care jocul este marcat. Jump shots sunt permise, dar nu cu indicii de salt. Orice lovitură în care intenția dvs. este să nu introduceți o minge trebuie marcată ca o lovitură defensivă. Aceasta include dacă alegeți bila albă și o înmânați adversarului, oferindu-i mingea în mână.